Hanak Mahalleleri

Hanak İlçesi

Hanak mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Hanak, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hanak ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Hanak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 546 km2’dir. Hanak ilçesinin rakımı ise 1830 m olarak hesaplanmıştır. Hanak İlçesinin, Kuzeyinde Damal, Doğusunda, Çıldır, Batısında, Artvin, Güneyinde ise, Ardahan Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Hanak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardahan Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Hanak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.683 nüfusa sahiptir.

Hanak ilçesini coğrafi konumu ise 41° 14′ 0.2760” Kuzey ve 42° 50′ 52.0008” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hanak Mahalleleri

Hanak ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Hanak ilçesinin 29 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hanak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Selam Verdi mahallesi, Hürriyet mahallesi ve Orta kent Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Alaçam mahallesi, Atalar mahallesi ve Avcılar mahalleleridir.

hanak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HANAK MAHALLELERİ

  1. Alaçam Mah.
  2. Atalar Mah.
  3. Avcılar Mah.
  4. Hürriyet Mah.
  5. Ortakent Merkez Mah.
  6. Selam Verdi Mah.

Hanak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hanak mahalleleri, Karakale Ören yeri, Çayağzı Kalesi, Sevimli kalesi, Kırnav Kalesi, Kışla Hanak (Avcılar Kalesi) gibi yerler bulunmaktadır. Ören yeri ve kaleler gibi tarihi yapıları ile birlikte, Ardahan ilinin turizm açısından katkısı olabilecek doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hanak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Damal Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…