Damal Mahalleleri

Damal İlçesi

Damal mahalleleri, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ardahan’ın ilçesi olan Damal, Ardahan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Damal ilçesi alan olarak Türkiye’nin eskiz yüz elli altıncı en büyük ilçesidir. Damal İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 165 km2’dir. Damal ilçesinin rakımı ise 2100 m olarak hesaplanmıştır. Damal İlçesinin, batısında Ardahan Merkez, doğusunda Ermenistan, kuzeyinde Posof ilçesi, güneyinde ise Hanak ilçeleri bulunmaktadır. Damal ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ardahan Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Damal ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.172 nüfusa sahiptir.

Damal ilçesini coğrafi konumu ise 41° 20′ 22.6284” Kuzey ve 42° 50′ 22.2720” Doğu gps koordinatlarıdır.

Damal Mahalleleri

Damal ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Damal ilçesinin 14 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Damal mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Mustafa Kemal mahallesi, Konuk Sever mahallesi ve Serhat mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kalender mahallesi, İnönü mahallesi ve Çaybaşı mahalleleridir.

damal mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DAMAL MAHALLELERİ

  1. Ata Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Çaybaşı Mah.
  4. İnönü Mah.
  5. Kalender Mah.
  6. Konuk Sever Mah.
  7. Mustafa Kemal Mah.
  8. Serhat Mah.

Damal Tarihi ve Gezilecek Yerler

Damal mahalleleri, Atatürk silueti, Damal Yaylası, kızlar Kalesi, Gacibe Kalesi, Damal Bebeği gibi yerler bulunmaktadır. Yaylaları, tarihi ve kültürel yapıların yanında, doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır. Özellikle Atatürl Silüeti ile gerçekten eşsiz manzaralara şahit olmanız mümkün olduğu görülmektedir.

Damal Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hanak mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…