Hamamözü Mahalleleri

Hamamözü İlçesi

Hamamözü mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Hamamözü, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Hamamözü ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on dokuzuncu en büyük ilçesidir. Hamamözü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 204 km2’dir. Hamamözü ilçesinin rakımı ise 691 m olarak hesaplanmıştır. Hamamözü ilinin Kuzeyinde Gümüşhacıköy, batısında Çorum ilçeleri bulunmaktadır. Hamamözü ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Hamamözü İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hamamözü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.680 nüfusa sahiptir.

Hamamözü ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 57.6228” Kuzey ve 35° 1′ 24.0060” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hamamözü Mahalleleri

Hamamözü ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Hamamözü ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hamamözü ilçesinin mahalle nüfusu sırasıyla Saray mahallesi, Arkutbey mahallesi Hamitkaplan mahallesi ve Köprübaşı mahalleridir. Kentsel yerleşimde bulunan bu mahalleler ilçe nüfusunun yüzde yirmilik gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Köy sayısına bakarsak, Hamamözü ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde seksenlik gibi bir kısmını oluşturduğu görülmektedir.

hamamözü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAMAMÖZÜ MAHALLELERİ

  1. Arkutbey Mah.
  2. Hamitkaplan Mah.
  3. Köprübaşı Mah.
  4. Saray Mah.

Hamamözü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hamamözü mahalleleri, Hamamözü (Arkut Bey) Kaplıcası, Gimpaş Termal Tesisleri,  Kahramanlar İçmeleri gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hamamözü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gümüşhacıköy Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…