Gümüşhacıköy Mahalleleri

Gümüşhacıköy İlçesi

Gümüşhacıköy mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Gümüşhacıköy, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Gümüşhacıköy ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz üçüncü en büyük ilçesidir. Gümüşhacıköy İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 629 km2’dir. Gümüşhacıköy ilçesinin rakımı ise 822 m olarak hesaplanmıştır. Gümüşhacıköy ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Merzifon, batısında Hamamözü ilçeleri bulunmaktadır. Gümüşhacıköy ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Gümüşhacıköy İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gümüşhacıköy ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.764 nüfusa sahiptir.

Gümüşhacıköy ilçesini coğrafi konumu ise 40° 52′ 25.0428” Kuzey ve 35° 12′ 57.3804” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gümüşhacıköy Mahalleleri

Gümüşhacıköy ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Gümüşhacıköy ilçesinin 28 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gümüşhacıköy mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Artıkabat mahallesi, Hacıyahya mahallesi ve Saray mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yenicami mahallesi, Ağcadede mahallesi ve Tekke mahalleleridir.

gümüşhacıköy mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜMÜŞHACIKÖY MAHALLELERİ

 1. Adatepe Mah.
 2. Ağcadede Mah.
 3. Artıkabat Mah.
 4. Camikebir Mah.
 5. Cumara Mah.
 6. Çay Mah.
 7. Hacıyahya Mah.
 8. Irgat Mah.
 9. Saray Mah.
 10. Şıhlar Mah.
 11. Tekke Mah.
 12. Yenicami Mah.

Gümüşhacıköy Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy mahalleleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Kervansaray ve Bedesten, Haliliye Medresesi, Yörgüç Rüstem Paşa Camii, Saat Kulesi, Maden Hamamı gibi yerler bulunmaktadır. Amasya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gümüşhacıköy Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hamamözü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…