İçeriğe geç

Güroymak Mahalleleri

Güroymak İlçesi

Güroymak mahalleleri, Güroymak ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmışıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis’in ilçesi olan Güroymak, Bitlis’in yerleşim yerlerinden biridir. Güroymak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 515 km2’dir. Güroymak ilçesinin rakımı ise 1.308  m olarak hesaplanmıştır. Güroymak ilinin Kuzeyinde Ahlat, doğusunda ise Tatvan, batısında Muş, Güneyinde ise Bitlis merkez ilçeleri bulunmaktadır. Güroymak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Güroymak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Güroymak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 48.654 nüfusa sahiptir.

Güroymak ilçesini coğrafi konumu ise 38° 34′ 35.1660” Kuzey ve 42° 1′ 14.2248” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güroymak Mahalleleri

Güroymak ilçesinin 28 mahallesi bulunmaktadır. Güroymak ilçesinin 25 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güroymak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeşilova mahallesi, Şirintepe mahallesi ve Bağlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bölmedere mahallesi, Uğurlu mahallesi ve Erentepe mahalleleridir.

Güroymak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜROYMAK MAHALLELERİ

 1. Bağlar Mah.
 2. Barajyolu Mah.
 3. Barış Mah.
 4. Bölmedere Mah.
 5. Cami Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Erentepe Mah.
 8. Girne Mah.
 9. Gültepe Mah.
 10. Haydar Mah.
 11. Hürriyet Mah.
 12. Köşk Mah.
 13. Kümbet Mah.
 14. Nurtepe Mah.
 15. Pınarbaşı Mah.
 16. Refahiye Mah.
 17. Şenevler Mah.
 18. Şenkaya Mah.
 19. Şenova Mah.
 20. Şentepe Mah.
 21. Şenyayla Mah.
 22. Şenyurt Mah.
 23. Şirintepe Mah.
 24. Uğurlu Mah.
 25. Yeni Mah.
 26. Yeşilova Mah.
 27. Yeşiltepe Mah.
 28. Yeşilyurt Mah.

Güroymak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güroymak mahalleleri, Haydar Bey Camii, Erentepe Mezarlığı, Selçuklu Mezarlığı-Kalender Baba Kümbeti, Kırmızı Şehitlik Mezarlığı, Tahtalı Köyü Mezarlığı, Tahtalı Köyü Kilisesi Ve Budaklı Kaplıcaları gibi yerler bulunmaktadır. Bitlis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güroymak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bitlis Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…