İçeriğe geç

Güneysu Mahalleleri

Güneysu İlçesi

Güneysu mahalleleri, Güneysu ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz altmış birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan Güneysu, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. Güneysu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 159 km2’dir. Güneysu ilçesinin rakımı ise 169 m olarak hesaplanmıştır. Güneysu ilçesinin doğusunda Çayeli, batısında ve güneyinde Rize Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Güneysu ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Güneysu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Güneysu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.159 nüfusa sahiptir.

Güneysu ilçesini coğrafi konumu ise 40° 58′ 39.8280” Kuzey ve 40° 36′ 45.2988” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güneysu Mahalleleri

Güneysu ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Güneysu ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güneysu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Adacami mahallesi, Merkez mahallesi ve Ulucamii mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Aşağı Kiremit mahallesi, Başaran mahallesi ve Eslicami mahalleleridir.

Güneysu Mahalleleri
Güneysu Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜNEYSU MAHALLELERİ

  • Adacami Mah.
  • Aşağı Kiremit Mah.
  • Başaran Mah.
  • Birlik Mah.
  • Eskicami Mah.
  • Küçükcamii Mah.
  • Merkez Mah.
  • Ulucamii Mah.

Güneysu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güneysu mahalleleri, Güneysu Arapdüzü Mesire Alanı, Güneysu Kıble Dağı Mesire Alanı, Katarahte Şelalesi ve Isırlık Tabiat Parkı sgibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güneysu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güneysu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Fındıklı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…