İçeriğe geç

Fındıklı Mahalleleri

Fındıklı İlçesi

Fındıklı mahalleleri, Fındıklı ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz altmış yedinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan Fındıklı, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. Fındıklı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 383 km2’dir. Fındıklı ilçesinin rakımı ise 11 m olarak hesaplanmıştır. Fındıklı ilçesinin doğusunda ve Güneyinde Artvin, batısında Fındıklı ilçeleri bulunmaktadır. Fındıklı ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Fındıklı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Fındıklı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.850 nüfusa sahiptir.

Fındıklı ilçesini coğrafi konumu ise 41° 16′ 14.3760” Kuzey ve 41° 8′ 24.2052” Doğu gps koordinatlarıdır.

Fındıklı Mahalleleri

Fındıklı ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Fındıklı ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Fındıklı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Aksu mahallesi ve Sahil mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ilıca mahallesi, Hürriyet mahallesi ve Tatlısu mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

FINDIKLI MAHALLELERİ

  • Aksu Mah.
  • Hürriyet Mah.
  • Ilıca Mah.
  • Liman Mah.
  • Merkez Mah.
  • Sahil Mah.
  • Tatlısu Mah.
  • Yeni Mah.

Fındıklı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Fındıklı mahalleleri, Mençuna Şelalesi, Çağlayan Vadisi ve Fındıklı Merkez Cami gibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Fındıklı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Güneysu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…