Gülağaç Mahalleleri

Gülağaç İlçesi

Gülağaç mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Gülağaç, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Gülağaç ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz on dört en büyük ilçesidir. Gülağaç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 326 km2’dir. Gülağaç ilçesinin rakımı ise 1.172 m olarak hesaplanmıştır. Gülağaç ilinin doğusunda Nevşehir, batısında Gülağaç, Güneyinde ise Güzelyurt ilçeleri bulunmaktadır. Gülağaç ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Gülağaç İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Gülağaç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.644 nüfusa sahiptir.

Gülağaç ilçesini coğrafi konumu ise 38° 22′ 7.0536” Kuzey ve 34° 1′ 46.9236” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gülağaç Mahalleleri

Gülağaç ilçesinin 20 mahallesi bulunmaktadır. Gülağaç ilçesinin 11 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gülağaç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kalealtı mahallesi, Yenipazar mahallesi ve İstiklal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise Cumhuriyet mahallesi, Meydan mahallesi ve Koyunlu mahalleleridir.

gülağaç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜLAĞAÇ MAHALLELERİ

 1. Atatürk Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Eskicami Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Fatih Mah.
 7. Hürriyet Mah.
 8. İstiklal Mah.
 9. İstiklal Mah.
 10. Kalealtı Mah.
 11. Karşıyaka Mah.
 12. Koyunlu Mah.
 13. Kurtuluş Mah.
 14. Meydan Mah.
 15. Meydan Mah.
 16. Pınarbaşı Mah.
 17. Tuzla Mah.
 18. Yeni Mah.
 19. Yenipazar Mah.
 20. Zafer Mah.

Gülağaç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gülağaç mahalleleri, Gülağaç Yer Altı Şehri, Mezarlar, Gülağaç Höyük, Çatıksu Gözetleme Kulesi gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Aksaray ilinin turizm noktası olma potansiyeli olan, eski çağlardan kalmış yer altı şehirleri ve höyüklerini barındıran, doğa ve kültür turizmi açısından tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Gülağaç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eskil Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…