İçeriğe geç

Güce Mahalleleri

Güce İlçesi

Güce mahalleleri, Güce ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüzüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Güce, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Güce İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 351 km2’dir. Güce ilçesinin rakımı ise 342 m olarak hesaplanmıştır. Güce ilinin Kuzeyinde Görele, doğusunda ise Doğankent, batısında Yağlıdere ve Espiye, Güneyinde ise Alucra ilçeleri bulunmaktadır. Güce ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Güce İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Güce ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.492 nüfusa sahiptir.

Güce ilçesini coğrafi konumu ise 40° 53′ 34.7244” Kuzey ve 38° 48′ 27.4644” Doğu gps koordinatlarıdır.

Güce Mahalleleri

Güce ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Güce ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Güce mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Güce mahallesi ve Kemaliye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tevekli mahallesi ve Giyimli mahalleleridir. Güce ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

Güce mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜCE MAHALLELERİ

  1. Giyimli Mah.
  2. Güce Mah.
  3. Kemaliye Mah.
  4. Tevekli Mah.

Güce Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güce mahalleleri Şaban Kalesi, Kazıkbeli Yaylası ve Gelevera Deresi gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Güce Tarihi ve Gezilecek Yerler

Güce Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Keşap Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…