Göynük Mahalleleri

Göynük İlçesi

Göynük mahalleleri, Göynük ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz seksen yedinci büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Göynük, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Göynük İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.407 km2’dir. Göynük ilçesinin rakımı ise 740 m olarak hesaplanmıştır. Göynük ilinin Kuzeyinde Mudurnu, doğusunda ise Ankara, batısında Sakarya, Güneyinde ise Eskişehir ilçeleri bulunmaktadır. Göynük ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Göynük İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Göynük ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.917 nüfusa sahiptir.

Göynük ilçesini coğrafi konumu ise 40° 24′ 11.5416” Kuzey ve 30° 47′ 8.3400” Doğu gps koordinatlarıdır.

Göynük Mahalleleri

Göynük ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Göynük ilçesinin 63 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Göynük mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sofu Ali mahallesi, Yenice mahallesi ve Çeşme mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cuma mahallesi, Kepkebir mahallesi ve Hacı Abdi mahalleleridir.

göynük mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖYNÜK MAHALLELERİ

  1. Cuma Mah.
  2. Çeşme Mah.
  3. Hacı Abdi Mah.
  4. Kepkebir Mah.
  5. Sofu Ali Mah.
  6. Yenice Mah.

Göynük Tarihi ve Gezilecek Yerler

Göynük mahalleleri, Çubuk Gölü, Akşemseddin Türbesi, Zafer Kulesi, Göynük Evleri ve Gazi Süleyman Paşa Camii gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Göynük Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gerede Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…