Gerede Mahalleleri

Gerede İlçesi

Gerede mahalleleri, Gerede ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Gerede, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Gerede İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.060 km2’dir. Gerede ilçesinin rakımı ise 1.326 m olarak hesaplanmıştır. Gerede ilinin Kuzeyinde Mengen, doğusunda ise Çankırı, batısında Yeniçağa ilçeleri bulunmaktadır. Gerede ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gerede İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gerede ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.561 nüfusa sahiptir.

Gerede ilçesini coğrafi konumu ise 40° 48′ 1.1628” Kuzey ve 32° 11′ 35.9556” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gerede Mahalleleri

Gerede ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Gerede ilçesinin 91 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gerede mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Dayıoğlu mahallesi ve Seviller mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Orta mahallesi ve Kabiller mahalleleridir. Gerede ilçesinin nüfusunun yaklaşık yüzde yetmişlik kısmını kentsel yerleşimler yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan ilçe nüfusunu yaklaşık yüzde otuzluk kısmını kırsal yerleşimler oluşturmaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GEREDE MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Dayıoğlu Mah.
  3. Demirciler Mah.
  4. Kabiller Mah.
  5. Kitirler Mah.
  6. Orta Mah.
  7. Seviller Mah.
  8. Yeni Mah.

Gerede Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gerede mahalleleri, Keçi Kalesi, Asar Kalesi, Çalar Saat Kulesi, Kiliseli Tüccarlar Hanı, Esentepe Arkut Dağı, Esentepe Mesire Yeri, Yedigöller Milli Parkı ve Gölcük Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gerede Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Göynük Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…