Gömeç Mahalleleri

Gömeç İlçesi

Gömeç mahalleleri, Gömeç ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir’in ilçesi olan Gömeç, Balıkesir’in yerleşim yerlerinden biridir. Gömeç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 171 km2’dir. Gömeç ilçesinin rakımı ise 16 m olarak hesaplanmıştır. Gömeç ilinin Kuzeyinde Burhaniye, Güneyinde ise Ayvalık ilçeleri bulunmaktadır. Gömeç ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gömeç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gömeç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.207 nüfusa sahiptir.

Gömeç ilçesini coğrafi konumu ise 39° 23′ 27.3624” Kuzey ve 26° 50′ 23.8560” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gömeç Mahalleleri

Gömeç ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Gömeç ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gömeç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yaya mahallesi, Kemalpaşa mahallesi ve Karaağaç mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kumgedik mahallesi, Kobaşlar mahallesi ve Dursunlu mahalleleridir.

gömeç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖMEÇ MAHALLELERİ

 1. Dursunlu Mah.
 2. Hacıhüseyinler Mah.
 3. Hacıoğlu Mah.
 4. Hacıosman Mah.
 5. Karaağaç Mah.
 6. Kemalpaşa Mah.
 7. Keremköy Mah.
 8. Kobaşlar Mah.
 9. Kumgedik Mah.
 10. Kuyualan Mah.
 11. Mithatpaşa Mah.
 12. Ulubeyler Mah.
 13. Yaya Mah.

Gömeç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gömeç mahalleleri, Atatürk Kayalıkları, Kız Çiftliği, Koca Çınar, Kaz Dağı Milli Parkı, Keremköy, Güvercin Koyu ve Tilki Koyu gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gömeç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Erdek Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…