Erdek Mahalleleri

Erdek İlçesi

Erdek mahalleleri, Erdek ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yirmi sekizinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir’in ilçesi olan Erdek, Balıkesir’in yerleşim yerlerinden biridir. Erdek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 307 km2’dir. Erdek ilçesinin rakımı ise 7 m olarak hesaplanmıştır. Erdek ilinin Kuzeyinde Marmara, Güneyinde ise Bandırma ilçeleri bulunmaktadır. Erdek ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Erdek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Erdek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 32.319 nüfusa sahiptir.

Erdek ilçesini coğrafi konumu ise 40° 23′ 53.9484” Kuzey ve 27° 47′ 30.0264” Doğu gps koordinatlarıdır.

Erdek Mahalleleri

Erdek ilçesinin 25 mahallesi bulunmaktadır. Erdek ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Erdek mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yalı mahallesi, Atatürk mahallesi ve Alaettin mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tuzla mahallesi, Balıklı mahallesi ve Ormanlı mahalleleridir.

erdek mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERDEK MAHALLELERİ

 1. Alaettin Mah.
 2. Aşağıyapıcı Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Balıklı Mah.
 5. Ballıpınar Mah.
 6. Belkıs Mah.
 7. Çakıl Mah.
 8. Çeltikçi Mah.
 9. Doğanlar Mah.
 10. Halitpaşa Mah.
 11. Hamamlı Mah.
 12. Harmanlı Mah.
 13. İlhan Mah.
 14. Karşıyaka Mah.
 15. Kestanelik Mah.
 16. Narlı Mah.
 17. Ocaklar Mah.
 18. Ormanlı Mah.
 19. Paşalimanı Mah.
 20. Poyrazlı Mah.
 21. Sahil Mah.
 22. Şahinburgaz Mah.
 23. Tatlısu Mah.
 24. Turan Mah.
 25. Tuzla Mah.
 26. Yalı Mah.
 27. Yukarıyapıcı Mah.

Erdek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Erdek mahalleleri, Anıt Ağaç, Erdek Açık Hava Müzesi, Çuğra Plajı ve Ocaklar Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Balıkesir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Erdek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gömeç Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…