İçeriğe geç

Gölyaka Mahalleleri

Gölyaka İlçesi

Gölyaka mahalleleri, Gölyaka ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüzüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce’nin ilçesi olan Gölyaka, Düzce’nin yerleşim yerlerinden biridir. Gölyaka İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 228 km2’dir. Gölyaka ilçesinin rakımı ise 131 m olarak hesaplanmıştır. Gölyaka ilçesinin Kuzeyinde Gümüşova ve Çilimli, doğusunda Düzce Merkez ve Kaynaşlı, batısında Sakarya, Güneyinde ise Bolu ilçeleri bulunmaktadır. Gölyaka ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gölyaka İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gölyaka ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 20.408 nüfusa sahiptir.

Gölyaka ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 36.2280” Kuzey ve 30° 59′ 47.0652” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gölyaka Mahalleleri

Gölyaka ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Gölyaka ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gölyaka mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yazıpınar mahallesi, Kültür mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cumakırı mahallesi, Kuyudüzü mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

Gölyaka mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖLYAKA MAHALLELERİ

  1. Açma Mah.
  2. Cumakırı Mah.
  3. Esen Mah.
  4. Fatih Mah.
  5. İmamlar Mah.
  6. Kuyudüzü Mah.
  7. Kültür Mah.
  8. Yazıpınar Mah.
  9. Yeni Mah.
  10. Yeşil Mah.

Gölyaka Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölyaka mahalleleri Bakacak Şelaleleri, Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, Torkul Göleti ve Yaylası, Kardüz Yaylası, Güzeldere Şelalesi ve Tabiat Parkı, Pürenli Yaylası, Kültür Park ve Toptepe gibi yerler bulunmaktadır. Düzce ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gölyaka Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gümüşova Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…