İçeriğe geç

Gölpazarı Mahalleleri

Gölpazarı İlçesi

Gölpazarı mahalleleri, Gölpazarı ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Bilecik’in ilçesi olan Gölpazarı, Bilecik’in yerleşim yerlerinden biridir. Gölpazarı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 670 km2’dir. Gölpazarı ilçesinin rakımı ise 539 m olarak hesaplanmıştır. Gölpazarı ilinin Kuzeyinde Sakarya, doğusunda ise Yenipazar, batısında Bilecik merkez, Güneyinde ise Söğüt ilçeleri bulunmaktadır. Gölpazarı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gölpazarı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gölpazarı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.463 nüfusa sahiptir.

Gölpazarı ilçesini coğrafi konumu ise 40° 17′ 1.0140” Kuzey ve 30° 18′ 55.0872” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gölpazarı Mahalleleri

Gölpazarı ilçesinin 49 mahallesi bulunmaktadır. Gölpazarı ilçesinin 46 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İstiklal mahallesi, Reşadiye mahallesi ve Orta mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahçelievler mahallesi ve İsmetpaşa mahalleleridir.

Gölpazarı Mahalleleri
Gölpazarı Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖLPAZARI MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. İsmetpaşa Mah.
  3. İstiklal Mah.
  4. Orta Mah.
  5. Reşadiye Mah.

Gölpazarı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölpazarı mahalleleri, Mihal Bey Hanı (Taşhan), Mihail Gazi Camisi ve  Kasımlar ve Derecik Ören köyleri gibi yerler bulunmaktadır. Bilecik ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gölpazarı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölpazarı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İnhisar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…