İçeriğe geç

Gölhisar Mahalleleri

Gölhisar İlçesi

Gölhisar mahalleleri, Gölhisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yetmişinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Gölhisar, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Gölhisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 494 km2’dir. Gölhisar ilçesinin rakımı ise 1.009 m olarak hesaplanmıştır. Gölhisar ilinin Kuzeyinde ve doğusunda ise Çavdır, batısında Denizli, Güneyinde ise Altınyayla ilçeleri bulunmaktadır. Gölhisar ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gölhisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gölhisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.180 nüfusa sahiptir.

Gölhisar ilçesini coğrafi konumu ise 37° 8′ 26.9088” Kuzey ve 29° 30′ 26.8488” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gölhisar Mahalleleri

Gölhisar ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Gölhisar ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gölhisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çakmak mahallesi, Ulucamii mahallesi ve Horzum mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Pazar mahallesi, Çeşme mahallesi ve Merkez Camii mahalleleridir.

gölhisar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖLHİSAR MAHALLELERİ

  1. Armutlu Mah.
  2. Çakmak Mah.
  3. Çeşme Mah.
  4. Fatih Mah.
  5. Horzum Mah.
  6. Konak Mah.
  7. Merkez Camii Mah.
  8. Pazar Mah.
  9. Ulucamii Mah.
  10. Yusufça Mah.

Gölhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gölhisar mahalleleri, Kibyra Antik Kenti, Cibyra Antik Kenti, Kibyra Stadyumu, Kibyra Tiyatrosu, Medusa Mozaiği, Gölhisar Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Burdur ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gölhisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…