İçeriğe geç

Gökçeada Mahalleleri

Gökçeada İlçesi

Gökçeada mahalleleri, Gökçeada ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Gökçeada, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Gökçeada İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 282 km2’dir. Gökçeada ilçesinin rakımı ise 50 m olarak hesaplanmıştır. Gökçeada ili bir adadır. Gökçeada ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gökçeada İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gökçeada ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.106 nüfusa sahiptir.

Gökçeada ilçesini coğrafi konumu ise 40° 11′ 38.4144” Kuzey ve 25° 54′ 16.9848” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gökçeada Mahalleleri

Gökçeada ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Gökçeada ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gökçeada mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çınarlı mahallesi ve Kuzulimanı mahalleleridir.

gökçeada mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÖKÇEADA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Çınarlı Mah.
  3. Fatih Mah.
  4. Kuzu limanı Mah.
  5. Yeni Mah.

Gökçeada Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gökçeada mahalleleri, Gökçeada Kaya Mezarı, Dereköy Tarihi Rum Çamaşırhanesi, Yeni Bademli Höyük, Gökçeada Kent Müzesi, Laz Koyu, Yıldız Koyu, Yuvalı Koyu (Yuvalı Plajı), Zeytinliköy, Bademli Köyü, Gökçeada Sualtı Milli Parkı ve Peynir Kayalıkları gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gökçeada Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gelibolu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…