İçeriğe geç

Gelibolu Mahalleleri

Gelibolu İlçesi

Gelibolu mahalleleri, Gelibolu ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz birinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Gelibolu, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Gelibolu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 823 km2’dir. Gelibolu ilçesinin rakımı ise 20 m olarak hesaplanmıştır. Gelibolu ilinin Kuzeyinde Tekirdağ, Güneyinde ise Eceabat ilçeleri bulunmaktadır. Gelibolu ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gelibolu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gelibolu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.581 nüfusa sahiptir.

Gelibolu ilçesini coğrafi konumu ise 40° 24′ 50.3496” Kuzey ve 26° 40′ 11.9856” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gelibolu Mahalleleri

Gelibolu ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Gelibolu ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gelibolu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yazıcızade mahallesi, Gazi Süleyman mahallesi ve Camiikebir mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Keşanoğlu mahallesi, Çeşme mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

gelibolu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GELİBOLU MAHALLELERİ

  1. Alaeddin Mah.
  2. Camiikebir Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Çeşme Mah.
  5. Gazi Süleyman Paşa Mah.
  6. Hoca Hamza Mah.
  7. Hürriyet Mah.
  8. Keşanoğlu Mah.
  9. Yazıcızade Mah.
  10. Yeni Mah.

Gelibolu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gelibolu mahalleleri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu Kalesi, Gelibolu Mevlevihanesi, Namazgâh, Hallac-ı Mansur Türbesi, Bayraklı Baba, Gelibolu Savaş Müzesi ve Piri Reis Müzesi ve Galerisi gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gelibolu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gökçeada Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…