Gerger Mahalleleri

Gerger İlçesi

Gerger Mahalleleri, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Gerger, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Gerger ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Gerger İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 668 km2’dir. Gerger ilçesinin rakımı ise 750 m olarak hesaplanmıştır. Gerger ilinin Kuzeyinde Malatya, doğusunda ise Diyarbakır, batısında Kahta, Güneyinde ise Gaziantep ilçeleri bulunmaktadır. Gerger ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Gerger ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.234 nüfusa sahiptir.

Gerger ilçesini coğrafi konumu ise 38° 1′ 43.8744” Kuzey ve 39° 1′ 56.1684” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gerger Mahalleleri

Gerger ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Gerger ilçesinde 45 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Gerger mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi ve Keleşan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Fatih mahallesi ve Yeni mahalleridir.

Gerger Mahalleleri
Gerger Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GERGER MAHALLELERİ

  1. Fatih Mah.
  2. Keleşan Mah.
  3. Merkez Mah.
  4. Yeni Mah.

Gerger Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gerger mahalleleri, Üzeyir Peygamber Türbesi, Sülüklü Göl Mesire Yeri, Gerger Kalesi, Yaban Nergisleri, Gözetleme Kulesi, Gerger Kanyonu, Kurdek Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Doğa ve kültür turizmi adına Adıyaman iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gerger Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gerger belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çelikhan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…