Çelikhan Mahalleleri

Çelikhan İlçesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Çelikhan, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çelikhan ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Çelikhan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 444km2’dir. Çelikhan ilçesinin rakımı ise  1.388 m olarak hesaplanmıştır. Çelikhan ilinin Kuzeyinde Malatya, doğusunda ise Adıyaman merkez, batısında Gölbaşı, Güneyinde ise Besni ilçeleri bulunmaktadır. Çelikhan ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Çelikhan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.530 nüfusa sahiptir.

Çelikhan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 1′ 59.0520” Kuzey ve 38° 14′ 13.9128” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çelikhan Mahalleleri

Çelikhan ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Çelikhan ilçesinde 20 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Çelikhan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yunus Emre mahallesi, Zafer mahallesi ve Mahmur Nedim Ökmen mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çamlı yayla mahallesi, İnönü mahallesi ve Aktaş mahalleridir.

Çelikhan Mahalleleri
Çelikhan Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇELİKHAN MAHALLELERİ

 1. Aktaş Mah.
 2. Bahçeli Evler Mah.
 3. Balıkburun Mah.
 4. Başpınar Mah.
 5. Cami Mah.
 6. Cami Mah.
 7. Cumhuriyet Mah.
 8. Çamlıyayla Mah.
 9. Fatih Mah.
 10. Hacılar Mah.
 11. İnönü Mah.
 12. Kaya Mah.
 13. Kurudere Mah.
 14. Mahmut Nedim Ökmen Mah.
 15. Merkez Mah.
 16. Yunus Emre Mah.
 17. Zafer Mah.

Çelikhan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çelikhan mahalleleri, Çelikhan İçmesi, Jari Yaylası, Çat Barajı (Abdülharap Gölü), Doğanlı Çınarı Tabiat Anıtı, Zerban Mesire Alanı, Koyupınarı Yaylası, Havşeri Pınarı gibi yerler bulunmaktadır. Doğa ve kültür turizmi adına Adıyaman iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çelikhan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çelikhan belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gerger Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…