Genç Mahalleleri

Genç İlçesi

Genç mahalleleri, Genç ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Genç, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Genç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.443 km2’dir. Genç ilçesinin rakımı ise 1.018 m olarak hesaplanmıştır. Genç ilinin Kuzeyinde Bingöl merkez, doğusunda ise Solhan, batısında Elazığ, Güneyinde ise Diyarbakır ilçeleri bulunmaktadır. Genç ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Genç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Genç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 33.902 nüfusa sahiptir.

Genç ilçesini coğrafi konumu ise 38° 44′ 54.2580” Kuzey ve 40° 33′ 14.1552” Doğu gps koordinatlarıdır.

Genç Mahalleleri

Genç ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Genç ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Genç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kültür mahallesi, Yenişehir mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşildere mahallesi ve Yoldaşan mahalleleridir. Genç ilçesinin nüfusunun yüzde altmış beşlik oranı ile mahalleleri yani kentsel yerleşimi oluşturmaktadır. Geri kalan yüzdelik kısım yani yüzde otuz beşlik kısım kırsal kesime aittir.

genç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GENÇ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mahallesi
  2. Doğukent Mahallesi
  3. Doludere Mahallesi
  4. Kültür Mahallesi
  5. Şefikdursun Mahallesi
  6. Yeniçevre Mahallesi
  7. Yenişehir Mahallesi
  8. Yeşildere Mahallesi
  9. Yoldaşan Mahallesi

Genç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Genç mahalleleri, Kral Kızı Kalesi, Dıkpınar Ilıcası ve Çötele (Çotla) Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Genç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Adaklı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…