Adaklı Mahalleleri

Adaklı İlçesi

Adaklı mahalleleri, Adaklı ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüzüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Adaklı, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Adaklı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 825 km2’dir. Adaklı ilçesinin rakımı ise 1.507 m olarak hesaplanmıştır. Adaklı ilinin Kuzeyinde Yedisu, doğusunda ise Karlıova, batısında Kiğı, Güneyinde ise Bingöl merkez ilçeleri bulunmaktadır. Adaklı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Adaklı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Adaklı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.509 nüfusa sahiptir.

Adaklı ilçesini coğrafi konumu ise 39° 13′ 42.8340” Kuzey ve 40° 28′ 57.6516” Doğu gps koordinatlarıdır.

Adaklı Mahalleleri

Adaklı ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Adaklı ilçesinin 33 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Adaklı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Afet Konutları mahallesi ve Döşlüce mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Demiroluk mahallesi, Arıca mahallesi ve Güngörsün mahalleleridir.

adaklı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ADAKLI MAHALLELERİ

  1. Afet Konutları Mah.
  2. Arıca Mah.
  3. Demiroluk Mah.
  4. Döşlüce Mah.
  5. Güngörsün Mah.
  6. Merkez Mah.
  7. Yeşiltepe Mah.

Adaklı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Adaklı mahalleleri, Adaklı Çeşmesi, Tarihi Tapınak, Zağ Mağarası, Adaklı Karer Yaylası ve Buzul Gölleri gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Adaklı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Genç Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…