İçeriğe geç

Gelendost Mahalleleri

Gelendost İlçesi

Gelendost mahalleleri, Gelendost ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Gelendost, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Gelendost İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 610 km2’dir. Gelendost ilçesinin rakımı ise 952 m olarak hesaplanmıştır. Gelendost ilinin Kuzeyinde Yalvaç, doğusunda ise Şarkikaraağaç, batısında ve Güneyinde ise Eğirdir ilçeleri bulunmaktadır. Gelendost ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gelendost İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gelendost ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.149 nüfusa sahiptir.

Gelendost ilçesini coğrafi konumu ise 38° 7′ 14.9916” Kuzey ve 31° 0′ 53.1864” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gelendost Mahalleleri

Gelendost ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Gelendost ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gelendost mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kırevler mahallesi, Yeni mahallesi ve Bahçelievler mahalleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Orta mahallesi, Aşağı mahallesi ve 17 Eylül mahalleleridir.

Gelendost mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GELENDOST MAHALLELERİ

  1. 17 Eylül Mah.
  2. Aşağı Mah.
  3. Bahçelievler Mah.
  4. Haydarpaşa Mah.
  5. Hüseyin Avni Paşa Mah.
  6. Kırevler Mah.
  7. Muharrem Mah.
  8. Orta Mah.
  9. Selçuk Mah.
  10. Yeni Mah.

Gelendost Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gelendost mahalleleri, Miryakefalon Ve Elma Festivali, Atik Camii, Abdulgaffar Camisi, Gelendost Köprüsü, Ertokuş Hanı-Kudret Hanı, Afşar Köyü Ve Deştepe I Ve Iı Tümülüsleri gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gelendost Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eğirdir Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…