İçeriğe geç

Eynesil Mahalleleri

Eynesil İlçesi

Eynesil mahalleleri, Eynesil ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz yirmi üçüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Eynesil, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Eynesil İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 51 km2’dir. Eynesil ilçesinin rakımı ise 9 m olarak hesaplanmıştır. Eynesil ilinin doğusunda ise Trabzon, batısında Tirebolu ilçeleri bulunmaktadır. Eynesil ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eynesil İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eynesil ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.226 nüfusa sahiptir.

Eynesil ilçesini coğrafi konumu ise 41° 3′ 46.9764” Kuzey ve 39° 8′ 27.7044” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eynesil Mahalleleri

Eynesil ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Eynesil ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eynesil mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Gümüşçay mahallesi, Köseli mahallesi ve Altınlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Erzikıranı mahallesi, Tamyanı mahallesi ve Sokak mahalleleridir.

Eynesil mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EYNESİL MAHALLELERİ

 1. Altınlı Mah.
 2. Belen Mah.
 3. Boztepe Mah.
 4. Camidüzü Mah.
 5. Derebaşı Mah.
 6. Erzikıranı Mah.
 7. Gümüşçay Mah.
 8. Kıran Mah.
 9. Köseli Mah.
 10. Sokak Mah.
 11. Tamyanı Mah.
 12. Yakuplu Mah.

Eynesil Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eynesil mahalleleri Eynesil Kalesi, Merkez Camii, Çağlanbaşı Köprüsü ve Ağanın Köprüsü (Kemer Köprü) gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eynesil Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Espiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…