İçeriğe geç

Espiye Mahalleleri

Espiye İlçesi

Espiye mahalleleri, Espiye ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz seksen ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Espiye, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Espiye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 248 km2’dir. Espiye ilçesinin rakımı ise 10 m olarak hesaplanmıştır. Espiye ilinin doğusunda ise Görele, batısında Keşap ve Yağlıdere, Güneyinde ise Güce ilçeleri bulunmaktadır. Espiye ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Espiye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Espiye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 36.512 nüfusa sahiptir.

Espiye ilçesini coğrafi konumu ise 40° 56′ 59.0820” Kuzey ve 38° 42′ 30.5460” Doğu gps koordinatlarıdır.

Espiye Mahalleleri

Espiye ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Espiye ilçesinin 29 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Espiye mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Boncukçu mahallesi ve Esentepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Tuygun mahallesi, Ağalıkmadeni mahallesi ve Kaleboynu mahalleleridir.

Espiye mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ESPİYE MAHALLELERİ

 1. Adabük Mah.
 2. Ağalıkmadeni Mah.
 3. Boncukçu Mah.
 4. Cibril Mah.
 5. Çam Mah.
 6. Dikmen Mah.
 7. Esentepe Mah.
 8. Kaleboynu Mah.
 9. Karadere Mah.
 10. Kozköy Mah.
 11. Merkez Mah.
 12. Merkez Mah.
 13. Tuygun Mah.

Espiye Tarihi ve Gezilecek Yerler

Espiye mahalleleri Otçu Göçü Yayla Şenlikleri, Espiye Kültür, Turizm Ve Pide Festivali, Espiye Merkez Camii, Andoz Kalesi, Gülburnu (Zefre) Limanı Kalıntıları, Espiye Kent Ormanı, Arpacık Köyü Çeşmesi, Gelevera Vadisi ve Yedi Değirmenler Tabiat Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Espiye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eynesil Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…