Evciler Mahalleleri

Evciler İlçesi

Evciler mahalleleri, Evciler ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Evciler, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Evciler İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 200 km2’dir. Evciler ilçesinin rakımı ise 907 m olarak hesaplanmıştır. Evciler ilinin Kuzeyinde Denizli, doğusunda Dinar, batısında Dazkırı, Güneyinde ise Başmakçı ilçeleri bulunmaktadır. Evciler ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Evciler İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Evciler ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.311 nüfusa sahiptir.

Evciler ilçesini coğrafi konumu ise 37° 53′ 22.2684” Kuzey ve 41° 7′ 45.4224” Doğu gps koordinatlarıdır.

Evciler Mahalleleri

Evciler ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Evciler ilçesinin 6 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Camikebir mahallesi, Kayalık mahallesi ve Fatih mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mehmet Akif Mahallesi, Yunus Emre mahallesi ve Yavuz Selim mahalleleridir. Evciler ilçesi nüfus yapısını kentsel ve kırsal yerleşimleri hemen hemen aynı sayılabilir.

evciler mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EVCİLER MAHALLELERİ

  1. Camikebir Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. Kayalık Mah.
  4. Mehmet Akif Mah.
  5. Yavuz Selim Mah.
  6. Yunus Emre Mah.

Evciler Tarihi ve Gezilecek Yerler

Evciler mahalleleri, Kebir Camii, Ddy Tren İstasyonu, Koca höyük, Küçük höyük (Ayşa kadın türbesi) ve Öküzören mevkii gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Evciler Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Emirdağ Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…