İçeriğe geç

Eskipazar Mahalleleri

Eskipazar İlçesi

Eskipazar mahalleleri, Eskipazar ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz otuz dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük’ün ilçesi olan Eskipazar, Karabük’ün yerleşim yerlerinden biridir. Eskipazar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 754 km2’dir. Eskipazar ilçesinin rakımı ise 748 m olarak hesaplanmıştır. Eskipazar ilçesinin Kuzeyinde Karabük Merkez, Yenice ve Ovacık, doğusunda Çankırı, batısında Bolu, Güneyinde ise Çankırı ve Bolu ilçeleri bulunmaktadır. Eskipazar ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eskipazar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eskipazar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.586 nüfusa sahiptir.

Eskipazar ilçesini coğrafi konumu ise 40° 56′ 40.2000” Kuzey ve 32° 31′ 55.9200” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eskipazar Mahalleleri

Eskipazar ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Eskipazar ilçesinin 49 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eskipazar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Merkez mahallesi ve Yamanlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kıranköy mahallesi, İstasyon mahallesi ve Bahçepınar mahalleleridir.

Eskipazar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ESKİPAZAR MAHALLELERİ

  1. Bahçepınar Mah.
  2. İstasyon Mah.
  3. Kıranköy Mah.
  4. Merkez Mah.
  5. Mermer Mah.
  6. Yamanlar Mah.
  7. Yeni Mah.

Eskipazar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eskipazar mahalleleri, Hadrianapolis Antik kenti, Çetiören Mesire Yeri, Eğriova Mesire yeri ve Asar Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Karabük ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eskipazar Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eflani Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…