İçeriğe geç

Eflani Mahalleleri

Eflani İlçesi

Eflani mahalleleri, Eflani ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yetmiş beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük’ün ilçesi olan Eflani, Karabük’ün yerleşim yerlerinden biridir. Eflani İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 674 km2’dir. Eflani ilçesinin rakımı ise 907 m olarak hesaplanmıştır. Eflani ilçesinin Kuzeyinde Bartın ve Kastamonu, doğusunda ve Güneyinde Kastamonu, batısında ise Safranbolu ilçeleri bulunmaktadır. Eflani ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Eflani İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Eflani ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.576 nüfusa sahiptir.

Eflani ilçesini coğrafi konumu ise 41° 25′ 23.2680” Kuzey ve 32° 57′ 31.1904” Doğu gps koordinatlarıdır.

Eflani Mahalleleri

Eflani ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Eflani ilçesinin 54 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Eflani mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Candaroğulları mahallesi, Çelebiler mahallesi ve Tabaklar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çalışlar mahallesi, Kayadibi mahallesi ve Yalacık mahalleleridir.

Eflani mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EFLANİ MAHALLELERİ

  1. Candaroğulları Mah.
  2. Çalışlar Mah.
  3. Çelebiler Mah.
  4. Kayadibi Mah.
  5. Tabaklar Mah.
  6. Yalacık Mah.

Eflani Tarihi ve Gezilecek Yerler

Eflani mahalleleri, Bostancılar Göleti, Esencik Göleti, Bostancılar(Ortakçılar) Göleti, Ulu Yayla ve Bedil Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Karabük ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Eflani Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Eskipazar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…