İçeriğe geç

Ermenek Mahalleleri

Ermenek İlçesi

Ermenek mahalleleri, Ermenek ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz otuz ikinci en büyük ilçesidir. İç İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman’ın ilçesi olan Ermenek, Karaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ermenek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.242 km2’dir. Ermenek ilçesinin rakımı ise 1.282 m olarak hesaplanmıştır. Ermenek ilçesinin Kuzeyinde Konya, Sarıveliler ve Karaman Merkez, doğusunda ve güneyinde Mersin, batısında Başyayla ve Antalya ilçeleri bulunmaktadır. Ermenek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ermenek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ermenek ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 28.565 nüfusa sahiptir.

Ermenek ilçesini coğrafi konumu ise 36° 38′ 24.9468” Kuzey ve 32° 53′ 31.3296” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ermenek Mahalleleri

Ermenek ilçesinin 32 mahallesi bulunmaktadır. Ermenek ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ermenek mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi ve Dede mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Musa mahallesi ve Ulu mahalleleridir.

ermenek mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERMENEK MAHALLELERİ

 1. Akcamescit Mah.
 2. Aralık Mah.
 3. Başpınar Mah.
 4. Bucak Mah.
 5. Cami Mah.
 6. Çatalbadem Mah.
 7. Çınarlısu Mah.
 8. Değirmenlik Mah.
 9. Gökceler Mah.
 10. Güllük Mah.
 11. Gülpazar Mah.
 12. Habib Mah.
 13. Karalar Mah.
 14. Kebendibi Mah.
 15. Keçipazar Mah.
 16. Keşillik Mah.
 17. Kışlacık Mah.
 18. Merkez Mah.
 19. Meydan Mah.
 20. Oda Mah.
 21. Orta Mah.
 22. Orta Mah.
 23. Pınargözü Mah.
 24. Sandıklı Mah.
 25. Seyran Mah.
 26. Susaklı Mah.
 27. Taşbaşı Mah.
 28. Tepecik Mah.
 29. Türbeseki Mah.
 30. Uluköy Mah.
 31. Yenimahalle Mah.
 32. Yukarı Mah.

Ermenek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ermenek mahalleleri, Ilısu Şelalesi, Tol Medrese, Ermenek Ulu Cami, Zeyve Pazarı, Ermenek Firan Kalesi ve Mehmet ve Mahmut Bey Türbeleri gibi yerler bulunmaktadır. Karaman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.