İçeriğe geç

Başyayla Mahalleleri

Başyayla İlçesi

Başyayla mahalleleri, Başyayla ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yetmiş birinci en büyük ilçesidir. İç İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman’ın ilçesi olan Başyayla, Karaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Başyayla İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 141 km2’dir. Başyayla ilçesinin rakımı ise 1.346 m olarak hesaplanmıştır. Başyayla ilçesinin Kuzeyinde Konya, doğusunda Ermenek, batısında Sarıveliler, Güneyinde ise Ermenek ilçeleri bulunmaktadır. Başyayla ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Başyayla İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Başyayla ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 3.650 nüfusa sahiptir.

Başyayla ilçesini coğrafi konumu ise 36° 45′ 13.3344” Kuzey ve 32° 40′ 37.2072” Doğu gps koordinatlarıdır.

Başyayla Mahalleleri

Başyayla ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Başyayla ilçesinin 5 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Başyayla mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Başköy mahallesi, Kirazlıyayla mahallesi ve Şirindere mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Göztepe mahallesi ve Yenimahalle mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün ağırlık kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

başyayla mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BAŞYAYLA MAHALLELERİ

  1. Başköy Mah.
  2. Göztepe Mah.
  3. Kirazlıyayla Mah.
  4. Şirindere Mah.
  5. Yenimahalle Mah.

Başyayla Tarihi ve Gezilecek Yerler

Başyayla mahalleleri, Hatuniye Medresesi, Gökçe Çamlığı, Değle Örenyeri Ve İmaret Camii gibi yerler bulunmaktadır. Karaman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.