İçeriğe geç

Erfelek Mahalleleri

Erfelek İlçesi

Erfelek mahalleleri, Erfelek ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Erfelek, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Erfelek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 412 km2’dir. Erfelek ilçesinin rakımı ise 185 m olarak hesaplanmıştır. Erfelek ilçesinin doğusunda Sinop Merkez, batısında Ayancık, Güneyinde ise Boyabat ilçeleri bulunmaktadır. Erfelek ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Erfelek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Erfelek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.024 nüfusa sahiptir.

Erfelek ilçesini coğrafi konumu ise 41° 52′ 48.3456” Kuzey ve 34° 54′ 34.2972” Doğu gps koordinatlarıdır.

Erfelek Mahalleleri

Erfelek ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Erfelek ilçesinin 46 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Erfelek ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla Merkez mahallesi, Kınık mahallesi ve Salavat mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün yaklaşık yarısı kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Sinop ilinin en az nüfusuna sahip üçüncü ilçesidir.

Erfelek Mahalleleri
Erfelek Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERFELEK MAHALLELERİ

  • Kınık Mah.
  • Merkez Mah.
  • Salavat Mah.

Erfelek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Erfelek mahalleleri, Hasandere Şelalesi, Deli Kızın Şelalesi, Karaçayır Yaylası, Hacıbey Yaylası, Gebe Güneyi Yaylası, Kuz Tepesi Ve Çukur Yazı gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Erfelek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Erfelek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gerze Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…