İçeriğe geç

Gerze Mahalleleri

Gerze İlçesi

Gerze mahalleleri, Gerze ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Gerze, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Gerze İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 487 km2’dir. Gerze ilçesinin rakımı ise 31 m olarak hesaplanmıştır. Gerze ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Sinop Merkez, Güneyinde ise Dikmen ve Boyabat ilçeleri bulunmaktadır. Gerze ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gerze İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gerze ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 26.191 nüfusa sahiptir.

Gerze ilçesini coğrafi konumu ise 41° 48′ 2.1528” Kuzey ve 35° 11′ 31.2324” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gerze Mahalleleri

Gerze ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Gerze ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gerze mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla 19 Mayıs mahallesi, Hamidiye mahallesi ve Atatürk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi, Köşk mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

Gerze Mahalleleri
Gerze Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GERZE MAHALLELERİ

  • 19 Mayıs Mah.
  • Atatürk Mah.
  • Cumhuriyet Mah.
  • Çarşı Mah.
  • Hamidiye Mah.
  • Köşk Mah.
  • Yeni Mah.

Gerze Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gerze mahalleleri, Gerze Şahin Tepesi, Yakup Ağa Konağı, Çeçe Sultan Türbesi, İskele Camii, Gerze Feneri ve Saklıköy Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gerze Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gerze Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Erfelek Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…