İçeriğe geç

Enez Mahalleleri

Enez İlçesi

Enez mahalleleri, Enez ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz birinci büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Edirne’nin ilçesi olan Enez, Edirne’nin yerleşim yerlerinden biridir. Enez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 455 km2’dir. Enez ilçesinin rakımı ise 18 m olarak hesaplanmıştır. Enez ilinin Kuzeyinde İspala, doğusunda ise Keşan ilçeleri bulunmaktadır. Enez ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Enez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Enez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.667 nüfusa sahiptir.

Enez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 43′ 30.0900” Kuzey ve 26° 5′ 4.4664” Doğu gps koordinatlarıdır.

Enez Mahalleleri

Enez ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Enez ilçesinin 46 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Enez ilçesinin dört mahallesi bulunmaktadır. Enez mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Gazi Ömer Bey mahallesi, Yeni mahallesi, Altınkum mahallesi ve Çataltepe mahalleleridir. Enez ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmakta olduğu görülmektedir.

enez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ENEZ MAHALLELERİ

  1. Çataltepe Mah.
  2. Gaziömerbey Mah.
  3. Yeni Mah.

Enez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Enez mahalleleri, Enez Kalesi, Ainos Antik Kenti, Enez Altınkum, Ayasofya Kilisesi ve Has Yunus Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Edirne ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Enez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Edirne Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…