İçeriğe geç

Edirne Merkez Mahalleleri

Edirne Merkez İlçesi

Edirne Merkez mahalleleri, Edirne Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin kırk üçüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Edirne’nin ilçesi olan Edirne Merkez, Edirne’nin yerleşim yerlerinden biridir. Edirne Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık 844 olarak km2’dir. Edirne Merkez ilçesinin rakımı ise 50 m olarak hesaplanmıştır. Edirne Merkez ilinin Kuzeyinde Lalapaşa, doğusunda ise Süloğlu ve Havsa, Güneyinde ise Uzunköprü ilçeleri bulunmaktadır. Edirne Merkez ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Edirne Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Edirne Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 180.901 nüfusa sahiptir.

Edirne Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 41° 40′ 37.6752” Kuzey ve 26° 33′ 20.5776” Doğu gps koordinatlarıdır.

Edirne Merkez Mahalleleri

Edirne Merkez ilçesinin 24 mahallesi bulunmaktadır. Edirne Merkez ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Edirne Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şükrüpaşa mahallesi, Fatih mahallesi ve Koca Sinan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sabuni mahallesi, Menzilahır mahallesi ve Yıldırım Hacı Sarraf mahalleleridir.

Edirne Merkez Mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EDİRNE MERKEZ MAHALLELERİ

 1. 1.Murat Mah.
 2. Abdurrahman Mah.
 3. Babademirtaş Mah.
 4. Barutluk Mah.
 5. Çavuşbey Mah.
 6. Dilaverbey Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. İstasyon Mah.
 9. Karaağaç Mah.
 10. Koca Sinan Mah.
 11. Medrese Ali Bey Mah.
 12. Menzilahır Mah.
 13. Meydan Mah.
 14. Mithat Paşa Mah.
 15. Nişancıpaşa Mah.
 16. Sabuni Mah.
 17. Sarıcapaşa Mah.
 18. Şükrüpaşa Mah.
 19. Talatpaşa Mah.
 20. Umurbey Mah.
 21. Yancıkçı Şahin Mah.
 22. Yeniimaret Mah.
 23. Yıldırım Beyazıt Mah.
 24. Yıldırım Hacı Sarraf Mah.

Edirne Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Edirne Merkez mahalleleri, Ali Paşa Çarşısı, Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Lozan Anıtı ve Müzesi, Sarayiçi Balkan Savaşı, Şehitliği, Muradiye Camii, Edirne Sağlık Müzesi, Rüstem Paşa Kervansarayı ve Hafızağa Konağı gibi yerler bulunmaktadır. Edirne ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Edirne Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Enez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…