İçeriğe geç

Emet Mahalleleri

Emet İlçesi

Emet mahalleleri, Emet ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yirmi dokuzuncu en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Emet, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Emet İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 951 km2’dir. Emet ilçesinin rakımı ise 910 m olarak hesaplanmıştır. Emet ilçesinin Kuzeyinde Tavşanlı, doğusunda Aslanapa, batısında Simav, Güneyinde ise Hisarcık, Gediz ve Çavdarhisar ilçeleri bulunmaktadır. Emet ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Emet İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Emet ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.528 nüfusa sahiptir.

Emet ilçesini coğrafi konumu ise 39° 20′ 39.8904” Kuzey ve 29° 15′ 28.4328” Doğu gps koordinatlarıdır.

Emet Mahalleleri

Emet ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Emet ilçesinin 34 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Emet mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hamam mahallesi, Akpınar mahallesi ve Dere mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kaynarca mahallesi, Esentepe mahallesi ve Kapaklıca mahalleleridir.

Emet mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EMET MAHALLELERİ

  1. Akpınar Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Dere Mah.
  4. Esentepe Mah.
  5. Hamam Mah.
  6. Kapaklıca Mah.
  7. Kaynarca Mah.

Emet Tarihi ve Gezilecek Yerler

Emet mahalleleri Emet Cevizdere Şehitliği, Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları, Dereli Kaynarcaları ve Tahtalı Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Emet Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Dumlupınar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…