İçeriğe geç

Dumlupınar Mahalleleri

Dumlupınar İlçesi

Dumlupınar mahalleleri, Dumlupınar ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz sekseninci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Dumlupınar, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Dumlupınar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 250 km2’dir. Dumlupınar ilçesinin rakımı ise 1.228 m olarak hesaplanmıştır. Dumlupınar ilçesinin Kuzeyinde Altıntaş, doğusunda ve güneyinde Afyonkarahisar, batısında Uşak ilçeleri bulunmaktadır. Dumlupınar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dumlupınar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dumlupınar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.945 nüfusa sahiptir.

Dumlupınar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 51′ 18.7272” Kuzey ve 29° 58′ 34.3200” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dumlupınar Mahalleleri

Dumlupınar ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Dumlupınar ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dumlupınar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cafergazi mahallesi ve Zafer mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Turgut Özal mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

Dumlupınar mahalle haritası
Dumlupınar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DUMLUPINAR MAHALLELERİ

  1. Cafergazi Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Turgut Özal Mah.
  4. Zafer Mah.

Dumlupınar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dumlupınar mahalleleri Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı, Dumlupınar Şehitliği, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Dumlupınar Atatürk Evi gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dumlupınar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dumlupınar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Emet Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…