İçeriğe geç

Ekinözü Mahalleleri

Ekinözü İlçesi

Ekinözü mahalleleri, Ekinözü ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz seksen beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş’ın ilçesi olan Ekinözü, Kahramanmaraş’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ekinözü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 656 km2’dir. Ekinözü ilçesinin rakımı ise 1.282 m olarak hesaplanmıştır. Ekinözü ilçesinin Kuzeyinde Elbistan, doğusunda Nurhak, batısında Göksun, Güneyinde ise Dulkadiroğlu ilçeleri bulunmaktadır. Ekinözü ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Ekinözü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ekinözü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.988 nüfusa sahiptir.

Ekinözü ilçesini coğrafi konumu ise 38° 3′ 33.5592” Kuzey ve 37° 11′ 19.2840” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ekinözü Mahalleleri

Ekinözü ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Ekinözü ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Ekinözü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Öztürk mahallesi, Maarif mahallesi ve Soysallı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Akpınar mahallesi, Gözpınar mahallesi ve Yeniköy mahalleleridir.

Ekinözü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

EKİNÖZÜ MAHALLELERİ

 1. Akpınar Mah.
 2. Alişar Mah.
 3. Altunyaprak Mah.
 4. Anbar Mah.
 5. Ataköy Mah.
 6. Çiftlik Mah.
 7. Çiftlikkale Mah.
 8. Demirlik Mah.
 9. Gaziler Mah.
 10. Gözpınar Mah.
 11. İçmeler Mah.
 12. Kabaktepe Mah.
 13. Kandil Mah.
 14. Kürtül Mah.
 15. Maarif Mah.
 16. Ortaören Mah.
 17. Öztürk Mah.
 18. Soysallı Mah.
 19. Türkeli Mah.
 20. Türkmenler Mah.
 21. Yeniköy Mah.

Ekinözü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ekinözü mahalleleri, Tarihi Küvet, Nergele Çayı Ve Kaplıca gibi yerler bulunmaktadır. Maraş ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ekinözü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çağlayancerit Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…