İçeriğe geç

Çağlayancerit Mahalleleri

Çağlayancerit İlçesi

Çağlayancerit mahalleleri, Çağlayancerit ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksanıncı en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş’ın ilçesi olan Çağlayancerit, Kahramanmaraş’ın yerleşim yerlerinden biridir. Çağlayancerit İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 470 km2’dir. Çağlayancerit ilçesinin rakımı ise 1.103 m olarak hesaplanmıştır. Çağlayancerit ilçesinin Kuzeyinde Nurhak, doğusunda Adıyaman, batısında Dulkadiroğlu, Güneyinde ise Pazarcık ilçeleri bulunmaktadır. Çağlayancerit ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çağlayancerit İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çağlayancerit ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.292 nüfusa sahiptir.

Çağlayancerit ilçesini coğrafi konumu ise 37° 45′ 0.5904” Kuzey ve 37° 17′ 35.5524” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çağlayancerit Mahalleleri

Çağlayancerit ilçesinin 16 mahallesi bulunmaktadır. Çağlayancerit ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çağlayancerit mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, Helete mahallesi ve İstiklal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bölükdamlar mahallesi, Zeynepuşağı mahallesi ve Emiruşağı mahalleleridir.

Çağlayancerit mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇAĞLAYANCERİT MAHALLELERİ

 1. Akdere Mah.
 2. Aksu Mah.
 3. Boylu Mah.
 4. Bozlar Mah.
 5. Bölükdamlar Mah.
 6. Emiruşağı Mah.
 7. Engizek Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Helete Mah.
 10. İstiklal Mah.
 11. Kale Mah.
 12. Küçükcerit Mah.
 13. Küçüküngüt Mah.
 14. Oruçpınar Mah.
 15. Soğukpınar Mah.
 16. Zeynepuşağı Mah.

Çağlayancerit Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çağlayancerit mahalleleri, Kazma Bağları, Kartalkaya Barajı, Nurhak Kullar Göleti, Elbistan Ulu Cami, Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri, Maraş Dondurma Cafe, Bulut Deliği Mağarası ve Ceyhan Köprüsü gibi yerler bulunmaktadır. Maraş ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çağlayancerit Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ekinözü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…