İçeriğe geç

Durağan Mahalleleri

Durağan İlçesi

Durağan mahalleleri, Durağan ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’nun ilçesi olan Durağan, Sinop’nun yerleşim yerlerinden biridir. Durağan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.046 km2’dir. Durağan ilçesinin rakımı ise 1.139  m olarak hesaplanmıştır. Durağan ilçesinin Kuzeyinde Gölköy, Ulubey ve Kabadüz, doğusunda Giresun, batısında Sivas, Güneyinde ise Tokat ilçeleri bulunmaktadır. Durağan ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Durağan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Durağan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.861 nüfusa sahiptir.

Durağan ilçesini coğrafi konumu ise 41° 25′ 1.0488” Kuzey ve 35° 3′ 7.5096” Doğu gps koordinatlarıdır.

Durağan Mahalleleri

Durağan ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Durağan ilçesinin 47 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Durağan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Buzluk mahallesi ve Altınkaya mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yandak mahallesi, Yeşilyurt mahallesi ve Gökırmak mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DURAĞAN MAHALLELERİ

  • Altınkaya Mah.
  • Buzluk Mah.
  • Gökırmak Mah.
  • Merkez Mah.
  • Yandak Mah.
  • Yeşilyurt Mah.

Durağan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Durağan mahalleleri, Kervansaray, İsmail Bey Camisi, Yağıbasan Türbesi, Buzluk Mağarası, Ambarkaya Kaya Mezarları Ve Altınkaya Baraj Gölü Çevresi gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Durağan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Dikmen Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…