İçeriğe geç

Dikmen Mahalleleri

Dikmen İlçesi

Dikmen mahalleleri, Dikmen ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Dikmen, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Dikmen İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 411 km2’dir. Dikmen ilçesinin rakımı ise 193 m olarak hesaplanmıştır. Dikmen ilçesinin Kuzeyinde Gerze, doğusunda Samsun, batısında Boyabat, Güneyinde ise Durağan ilçeleri bulunmaktadır. Dikmen ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dikmen İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dikmen ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.860 nüfusa sahiptir.

Dikmen ilçesini coğrafi konumu ise 41° 39′ 4.2084” Kuzey ve 35° 15′ 49.2048” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dikmen Mahalleleri

Dikmen ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Dikmen ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dikmen ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla Kırçal mahallesi, Çorak mahallesi ve Babalıoğlu mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün büyük kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Sinop ilinin en az nüfusuna sahip ilçesidir.

Dikmen Mahalleleri
Dikmen Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DİKMEN MAHALLELERİ

  • Babalıoğlu Mah.
  • Çorak Mah.
  • Kırçal Mah.

Dikmen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dikmen mahalleleri, Ayvalan Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dikmen Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dikmen Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Durağan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…