İçeriğe geç

Domaniç Mahalleleri

Domaniç İlçesi

Domaniç mahalleleri, Domaniç ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz elli birinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Domaniç, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Domaniç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 539 km2’dir. Domaniç ilçesinin rakımı ise 873 m olarak hesaplanmıştır. Domaniç ilçesinin Kuzeyinde  ve batısında Bursa, doğusunda Bilecik, Güneyinde ise Tavşanlı ilçeleri bulunmaktadır. Domaniç ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Domaniç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Domaniç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.545 nüfusa sahiptir.

Domaniç ilçesini coğrafi konumu ise 39° 48′ 3.5964” Kuzey ve 29° 36′ 45.8352” Doğu gps koordinatlarıdır.

Domaniç Mahalleleri

Domaniç ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Domaniç ilçesinin 33 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Domaniç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hisar mahallesi, Hasantepe mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Küçükler mahallesi, Karşıyaka mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DOMANİÇ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Hasantepe Mah.
  4. Hisar Mah.
  5. Ilıcaksu Mah.
  6. Karşıyaka Mah.
  7. Küçükler Mah.
  8. Osmanlı Mah.

Domaniç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Domaniç mahalleleri Domaniç Ormanları, Mızık Çamı, Hayme Ana Türbesi ve Sarıkız Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Domaniç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çavdarhisar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…