İçeriğe geç

Doğanyurt Mahalleleri

Doğanyurt İlçesi

Doğanyurt mahalleleri, Doğanyurt ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yirmi altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Doğanyurt, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Doğanyurt İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 193 km2’dir. Doğanyurt ilçesinin rakımı ise 13 m olarak hesaplanmıştır. Doğanyurt ilçesinin doğusunda İnebolu, batısında Cide, Güneyinde ise Küre, Şenpazar ve Azdavay ilçeleri bulunmaktadır. Doğanyurt ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Doğanyurt İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Doğanyurt ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.638 nüfusa sahiptir.

Doğanyurt ilçesini coğrafi konumu ise 42° 0′ 15.4764” Kuzey ve 33° 27′ 37.7136” Doğu gps koordinatlarıdır.

Doğanyurt Mahalleleri

Doğanyurt ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Doğanyurt ilçesinin 25 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Doğanyurt mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesidir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hoca Köyü mahallesidir. İlçenin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yerleri yani köyleri oluşturmaktadır.

Doğanyurt mahalle haritası
Doğanyurt mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DOĞANYURT MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.
  2. Hocaköyü Mah.

Doğanyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğanyurt mahalleleri, Mesel Kalesi, Deniz Mağaraları, Balıkçı Barınağı, Balıkçı Barınağı Plajı, Ballık Mağarası Ve Kerempe Burnu-Feneri gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Doğanyurt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğanyurt Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Devrekani Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…