İçeriğe geç

Devrekani Mahalleleri

Devrekani İlçesi

Devrekani mahalleleri, Devrekani ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz elli altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Devrekani, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Devrekani İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 715 km2’dir. Devrekani ilçesinin rakımı ise 1.108  m olarak hesaplanmıştır. Devrekani ilçesinin Kuzeyinde Bozkurt, Küre ve Çatalzeytin, doğusunda ise Taşköprü, batısında Seydiler, Güneyinde ise Kastamonu Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Devrekani ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Devrekani İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Devrekani ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.341 nüfusa sahiptir.

Devrekani ilçesini coğrafi konumu ise 41° 36′ 14.0004” Kuzey ve 33° 50′ 6.7668” Doğu gps koordinatlarıdır.

Devrekani Mahalleleri

Devrekani ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Devrekani ilçesinin 54 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Devrekani mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kurtşeyh mahallesi, Ahiçelebi mahallesi ve İsmailbey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Etçiler mahallesi, Çayırcık mahallesi ve Kadirbey mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DEVREKANİ MAHALLELERİ

  1. Ahiçelebi Mah.
  2. Çayırcık Mah.
  3. Etçiler Mah.
  4. İsmailbey Mah.
  5. Kadirbey Mah.
  6. Kurtşeyh Mah.
  7. Mütevelli Mah.
  8. Sazyaka Mah.

Devrekani Tarihi ve Gezilecek Yerler

Devrekani mahalleleri, Merkez İsmail Bey Camisi, Çayırcık Camisi, Fatma Hatun Türbesi, Aslan Heykeli, Beyler Barajı-Fosil, Belovacık Köyü Ve Kurtşeyh Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Devrekani Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Doğanyurt Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…