İçeriğe geç

Doğankent Mahalleleri

Doğankent İlçesi

Doğankent mahalleleri, Doğankent ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz doksan altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Doğankent, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Doğankent İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 110 km2’dir. Doğankent ilçesinin rakımı ise 195 m olarak hesaplanmıştır. Doğankent ilinin Kuzeyinde Göreli, doğusunda ise Çanakçı, batısında Güce, Güneyinde ise Gümüşhane ilçeleri bulunmaktadır. Doğankent ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Doğankent İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Doğankent ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.751 nüfusa sahiptir.

Doğankent ilçesini coğrafi konumu ise 40° 48′ 36.5544” Kuzey ve 38° 54′ 58.1796” Doğu gps koordinatlarıdır.

Doğankent Mahalleleri

Doğankent ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Doğankent ilçesinin 9 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Doğankent mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Süttaşı mahallesi ve Yeşiltepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sadaklı mahallesi ve Yeni mahalleleridir. Doğankent ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

Doğankent mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DOĞANKENT MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.
  2. Sadaklı Mah.
  3. Süttaşı Mah.
  4. Yeni Mah.
  5. Yeşiltepe Mah.

Doğankent Tarihi ve Gezilecek Yerler

Doğankent mahalleleri Dandu (Belen) Kalesi, Harşit Vadisi, Kavraz Vadisi ve Çatalağaç (Şadı) Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Doğankent Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Dereli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…