İçeriğe geç

Dereli Mahalleleri

Dereli İlçesi

Dereli mahalleleri, Dereli ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz seksen dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’un ilçesi olan Dereli, Giresun’un yerleşim yerlerinden biridir. Dereli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 849 km2’dir. Dereli ilçesinin rakımı ise 282 m olarak hesaplanmıştır. Dereli ilinin Kuzeyinde Keşap ve Giresun Merkez, doğusunda ise Yağlıdere, batısında Bulancak, Güneyinde ise Şebinkarahisar ilçeleri bulunmaktadır. Dereli ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dereli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dereli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.369 nüfusa sahiptir.

Dereli ilçesini coğrafi konumu ise 40° 44′ 23.7048” Kuzey ve 38° 26′ 57.8868” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dereli Mahalleleri

Dereli ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Dereli ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dereli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Dereli mahallesi, Sütlüce mahallesi ve Bahçeli mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi, Yuva mahallesi ve Kuzca mahalleleridir.

Dereli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DERELİ MAHALLELERİ

 1. Bahçeli Mah.
 2. Dereli Mah.
 3. Fatih Mah.
 4. Güzyurdu Mah.
 5. Hapan Mah.
 6. Kulakkaya Mah.
 7. Kuşluhan Mah.
 8. Kuzca Mah.
 9. Sütlüce Mah.
 10. Şıhlar Mah.
 11. Yeni Mah.
 12. Yuva Mah.

Dereli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dereli mahalleleri Dereli Yaylaları, Dereli Buzul Gölleri, Mavi Göl ve Kuzalan Şelalesi, Yomrahisar (Maden Kalesi), Kuşluhan Kalesi, Halil Rıfat Paşa Tüneli, Akkaya Şelalesi ve Hacı Abdullah Duvarı (Çıkrıkkapı Seddi) gibi yerler bulunmaktadır. Giresun ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Dereli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Doğankent Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…