İçeriğe geç

Dodurga Mahalleleri

Dodurga İlçesi

Dodurga mahalleleri, Dodurga ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Dodurga, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Dodurga İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 229 km2’dir. Dodurga ilçesinin rakımı ise 624 m olarak hesaplanmıştır. Dodurga ilinin Kuzeyinde Osmancık, doğusunda ise Laçin, batısında ve güneyinde Oğuzlar ilçeleri bulunmaktadır. Dodurga ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Dodurga İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Dodurga ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 5.931 nüfusa sahiptir.

Dodurga ilçesini coğrafi konumu ise 40° 51′ 31.5540” Kuzey ve 34° 48′ 32.1192” Doğu gps koordinatlarıdır.

Dodurga Mahalleleri

Dodurga ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Dodurga ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dodurga mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Esentepe mahallesi, Doğu mahallesi ve Yenimahalle mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çatar mahallesi, Ulucami mahallesi ve Okul mahalleleridir.

dodurga mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DODURGA MAHALLELERİ

  1. Çatar Mah.
  2. Doğu Mah.
  3. Esentepe Mah.
  4. Okul Mah.
  5. Ulucami Mah.
  6. Yenimahalle Mah.

Dodurga Tarihi ve Gezilecek Yerler

Dodurga mahalleleri, Atatürk Parkı, Yunus Emre Parkı ve Kayabaşı Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.