İçeriğe geç

Çorum Merkez Mahalleleri

Çorum Merkez İlçesi

Çorum Merkez mahalleleri, Çorum Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin on birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Çorum Merkez, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Çorum Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.436 km2’dir. Çorum Merkez ilçesinin rakımı ise 822 m olarak hesaplanmıştır. Çorum Merkez ilinin Kuzeyinde Laçin, doğusunda ise Mecitözü, batısında Uğurludağ, Güneyinde ise Alaca ilçeleri bulunmaktadır. Çorum Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çorum Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çorum Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 299.315 nüfusa sahiptir.

Çorum Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 32′ 59.7372” Kuzey ve 34° 57′ 13.4064” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çorum Merkez Mahalleleri

Çorum Merkez ilçesinin 23 mahallesi bulunmaktadır. Çorum Merkez ilçesinin 200 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çorum Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Ulukavak mahallesi, Bahçelievler mahallesi ve Gülabibiey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ataköy mahallesi, Bayat mahallesi ve İkipınar mahalleleridir.

çorum merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇORUM MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Ak Kent Mah.
 2. Ataköy Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Bayat Mah.
 5. Buharaevler Mah.
 6. Çepni Mah.
 7. Çöplü Mah.
 8. Fatih Sultan Mehmet Mah.
 9. Gedikbekir Mah.
 10. Gülabibey Mah.
 11. İkipınar Mah.
 12. Kale Mah.
 13. Karakeçili Mah.
 14. Kışladeresi Mah.
 15. Kultak Mah.
 16. Kunduzhan Mah.
 17. Mimarsinan Mah.
 18. Mimarsinan Mah.
 19. Ulukavak Mah.
 20. Üçtutlar Mah.
 21. Yavruturna Mah.
 22. Yeniyol Mah.
 23. Yunusemre Mah.

Çorum Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çorum Merkez mahalleleri, Çorum Saat Kulesi, Çorum Kalesi, Çorum Müzesi, Çatak Tabiat Parkı, Hıdırlık Cami, Pir Baba Parkı, Ayakkabıcılar Arastası ve Muradi Rabi Ulu Cami gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çorum Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Boğazkale Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…