İçeriğe geç

Boğazkale Mahalleleri

Boğazkale İlçesi

Boğazkale mahalleleri, Boğazkale ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz altmış beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Boğazkale, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Boğazkale İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 264 km2’dir. Boğazkale ilçesinin rakımı ise 995 m olarak hesaplanmıştır. Boğazkale ilinin Kuzeyinde ve doğusunda Alaca, batısında Sungurlu, Güneyinde ise Yozgat ilçeleri bulunmaktadır. Boğazkale ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Boğazkale İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Boğazkale ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.648 nüfusa sahiptir.

Boğazkale ilçesini coğrafi konumu ise 40° 1′ 17.6304” Kuzey ve 34° 36′ 33.4080” Doğu gps koordinatlarıdır.

Boğazkale Mahalleleri

Boğazkale ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Boğazkale ilçesinin 14 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Boğazkale ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Boğazkale mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Çarşı mahallesi, Hattuşaş mahallesi ve Hisar mahalleleridir. Boğazkale ilçesinin nüfus yapısını neredeyse yüzde yüzü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim olmadığından dolayı nüfus büyüklüğü bulunmamaktadır.

boğazkale mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BOĞAZKALE MAHALLELERİ

  1. Çarşı Mah.
  2. Hattusas Mah.
  3. Hisar Mah.

Boğazkale Tarihi ve Gezilecek Yerler

Boğazkale mahalleleri, Hattuşa Ören Yeri, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı, Boğazkale Müzesi (Boğazköy Sfenksi), Dulkadiroğlu Konağı,Göletler (İbikçam, Sarıçiçek), Elmalı Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Boğazkale Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çorum Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…