İçeriğe geç

Derince Mahalleleri

Derince İlçesi

Derince mahalleleri, Derince ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yirmi üçüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin ilçesi olan Derince, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Derince İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 198 km2’dir. Derince ilçesinin rakımı ise 39 m olarak hesaplanmıştır. Derince ilçesinin Kuzeyinde İstanbul, doğusunda Kandıra ve İzmit, batısında Körfez ilçeleri bulunmaktadır. Derince ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Derince İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Derince ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 143.884 nüfusa sahiptir.

Derince ilçesini coğrafi konumu ise 40° 45′ 22.2732” Kuzey ve 29° 49′ 51.3012” Doğu gps koordinatlarıdır.

Derince Mahalleleri

Derince ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Derince ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Derince mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenikent mahallesi, Çınarlı mahallesi ve Sırrıpaşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Terziler mahallesi, Toylar mahallesi ve Kaşıkçı mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DERİNCE MAHALLELERİ

 1. Çavuşlu Mah.
 2. Çenedağ Mah.
 3. Çınarlı Mah.
 4. Deniz Mah.
 5. Dumlupınar Mah.
 6. Fatih Sultan Mah.
 7. Geredeli Mah.
 8. İbnisina Mah.
 9. Karagöllü Mah.
 10. Kaşıkçı Mah.
 11. Mersincik Mah.
 12. Sırrıpaşa Mah.
 13. Tahtalı Mah.
 14. Terziler Mah.
 15. Toylar Mah.
 16. Yavuz Sultan Mah.
 17. Yenikent Mah.

Derince Tarihi ve Gezilecek Yerler

Derince mahalleleri Buz Pateni Tesisleri Ve Harikalar Sahili gibi yerler bulunmaktadır. Kocaeli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Derince Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Darıca Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…