İçeriğe geç

Darıca Mahalleleri

Darıca İlçesi

Darıca mahalleleri, Darıca ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz kırk altıncı en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin ilçesi olan Darıca, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Darıca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 23 km2’dir. Darıca ilçesinin rakımı ise 47 m olarak hesaplanmıştır. Darıca ilçesinin Kuzeyinde Çayırova, doğusunda Gebze ilçeleri bulunmaktadır. Darıca ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Darıca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Darıca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 214.796 nüfusa sahiptir.

Darıca ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 25.9140” Kuzey ve 29° 24′ 1.0692” Doğu gps koordinatlarıdır.

Darıca Mahalleleri

Darıca ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Darıca ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Darıca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kazım Karabekir mahallesi, Osmangazi mahallesi ve Bağlarbaşı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yalı mahallesi, Zincirlikuyu mahallesi ve Yeni mahalleleridir.

Darıca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DARICA MAHALLELERİ

 1. Abdi İpekçi Mah.
 2. Bağlarbaşı Mah.
 3. Bayramoğlu Mah.
 4. Cami Mah.
 5. Emek Mah.
 6. Fevziçakmak Mah.
 7. Kazımkarabekir Mah.
 8. Nenehatun Mah.
 9. Osmangazi Mah.
 10. Piri Reis Mah.
 11. Sırasöğütler Mah.
 12. Yalı Mah.
 13. Yeni Mah.
 14. Zincirlikuyu Mah.

Darıca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Darıca mahalleleri Darıca (Daritzion) Kalesi, Darıca Bayramoğlu Ve Boğaziçi Kuş Cenneti Ve Temalı Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Kocaeli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Darıca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Derince Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…